گندله سازی گلگهر

به علت بزرگی مجموعه گلگهر، خرابی تجهیزات بعضا تا از کار افتادن سیستم ممکن است مشخص نشود. هر ساعت توقف مجموعه می تواند خسارت هنگفتی ایجاد کند و نیروی انسانی به تنهایی قدرت پایش تمام تجهیزات این مجموعه عظیم را ندارد. این پروژه که در بخش آسیاب گندله سازی ۲ شرکت گل گهر سیرجان و با سرپرستی شرکت نظم آوران صورت گرفت، متمرکز روی پایش کار کرد تجهیزات دوار از دور و گزارش خرابی، آلارم وضعیت غیرعادی و پیش بینی خرابی در محلهای نصب سنسور بود.

شرکت شیوا (سن ایچ)

نیروی انسانی در هنگام کار با تجهیزات پر خطر ممکن است دقت کافی را به علت خستگی یا بی توجهی نداشته باشند. به غیر از توقف مجموعه و ضررهای اقتصادی که می تواند آسیب دیدن پرسنل را در پی داشته باشد، جنبه انسانی و روانی آن نیز در محیط کار اثر گذار است. هدف از این پروژه که در بخش اکسترودر آدامس شرکت شیوا انجام شد، کنترل پرسنل و جلوگیری از رفتارهای خطرناک آنها در حین کار با دستگاههای پر خطر بود. مچ بند متصل شده به دست کارگر، به محض مشاهده وضعیت خطرناک، دستگاه را متوقف و اعلام آلارم می ­کند.

جهان فولاد

باسکول یکی از بخشهای مهم در درآمدزایی یک مجموعه است. متاسفانه مشاهده می­شود در موارد زیادی سو استفاده های کلان در بخش باسکول صورت می گیرد. در این پروژه هدف نظارت و پایش سیستم باسکول و کنترل رفتار رانندگان به همراه اندازه گیری اتوماتیک وزن بود. داده های باسکول، پس از اندازه گیری به سامانه مرکزی منتقل می­شود. سامانه نصب شده کار کالیبراسیون خودکار باسکول را نیز انجام می­دهد. در این پروژه از برچسبهای هوشمند استفاده شد.

ساروج بوشهر

پایش تجهیزات و پیش بینی زمان خرابی همراه دغدغه مدیران مجموعه های بزرگ است. این پروژه پیاده سازی یک طرح پایلوت و امکان سنجی در شرکت ساروج بوشهر بود. در این پروژه برچسبهای هوشمند روی الکتروموتورهای سیستم هواساز خط کوره نصب شدند و وضعیت لرزش و دمای آنها از راه دور مورد پایش قرار گرفتند.

شیر پاک

در شرکتهایی که ناوگان حمل شاهرگ حیاتی درآمد آنها هستند، پایش ناوگان از اهمیت زیادی برخوردار است. پیمانکاران ممکن است برای صرفه جویی در سوخت، یخچال خود را خاموش نمایند و یا در آن واحد با چند شرکت قرارداد ببندند و از زمان اختصاصی برای حمل کالای یک شرکت برای حمل کالای مجموعه دیگر استفاده کنند. به این مشکلات می توان خسارتهای وارد شده به مجموعه بواسطه رانندگی بد و تصادف و یا عدم تحویل به موقع کالا را اضافه کرد. هدف از پروژه شیر پاک پیاده سازی طرح پایلوت و امکان سنجی برای پایش مسیر تردد، محل و زمان توقف هریک از کامیونهای ناوگان بود. در این پروژه طرز سرعت گیری و ترمز رانندگان، تخلفات سرعتی و تصادفات آنها و میزان مصرف سوخت پایش می­شد. همچنین شرایط حمل کالا در یخچال و زمان و محل تحویل کالا مورد پایش قرار می گرفت. در صورت تردد در مکانهای غیر مجاز، سیستم اعلام آلارم می کرد.

ساروج بوشهر

گاهی شرکتها مواد اولیه خود را از دو منبع تامین می کنند که حق الزحمه راننده برای آنها متفاوت است. به علت شباهت این مواد امکان تشخیص آنها پس از بارگیری وجود ندارد و تنها در صورت پایش چگونگی تردد کامیونها، مشخص می شود مبدا حمل بار کجا بوده است. در این طرح پایلوت، مکانهای تردد کامیونها برای حمل بار از دو گورپی شرقی و غربی، محل بارگیری و تحویل بار کامیونها پایش و کنترل می­شد و به سیستم اصلی گزارش ارسال می گردید.

پروژه میکروهیتر

میکروهیترها گرم کننده های کوچک با قدرت بالا و کنترل دقیق هستند که می‌توانند دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد، حتی تا ۱۹۰۰ درجه سانتیگراد را ارائه دهند. میکروهیترها کنترل دقیق دمای بالا را فراهم می‌کنند. روش گرمایش میکرو هیترها تبدیل توان الکتریکی به گرمای با چگالی بالا است. این ریز سازه های در تجهیزات مختلفی مانند میکروسکوپ‌های الکترونی، سلول‌های فشاری، منبع حرارتی Fuel Cell، حرارت دهی بسترهای الکترونیکی، کاربردهای RF، حرارت دهی میکرو لوله ها گاز، فیبر نوری، سنسورهای بویایی، تست و شناسایی مواد، مبدلهای گاز و… استفاده می­شوند. هدف از این پروژه ساخت میکروهیتر با دمای ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد در زمان ۳۰ میلی ثانیه بود. با ولتاژ ۵/۲ ولت، این میکروهیتر دمای ۴۰۰ درجه را با تاخیر ۲۰ میلی ثانیه ایجاد می­کند.

پروژه میکرو گریپر

میکروگریپرها نقش مهمی در مطالعات و تحقیقات سلولی دارند. نحوه گرفتن سلولها، عدم آسیب به آنها در حین گیرایش و جابجایی و راحتی کار با آن در زیر میکروسکوپ از موارد مهم در طراحی این میکرو گرییپرها است. هدف این پروژه طراحی و ساخت یک میکروگریپر برای کاربردهای لقاح مصنوعی و باروری سلولی است.

پروژه کلید شتاب

کار کلیدهای شتاب فعال نمودن یک سامانه هنگام رسیدن به یک شتاب مشخص است. بعنوان مثال در کیسه هوای خودرو، به محض وارد شدن یک شوک سنگین (تصادف) این کلید فعال و کیسه هوا عمل می کند. یا در ماشین های مسابقه از کلید اینرسی برای قطع جریان سوخت هنگام تصادف یا معلق زدن خودرو برای جلوگیری از آتش سوزی استفاده می شود. هدف از این پروژه ساخت کلید اینرسی و ارائه روشی برای تولید انبوه آنها در کشور بود.

پروژه شتاب سنج

سنسورهای اینرسی، سنسورهایی هستند که به حرکت حساس هستندکه  برای اندازه گیری حرکت و جهت از شتاب سنج  همچنین برای مسیر یابی و Navigation، پدومتری، شناخت بیماریها، جهت تشخیص درمانی طیور، وسیله فرمان در بازیهای کامپیوتری، تصویر سازی و انیمیشن استفاده میشود.

بلوس الكترونيكي براي اندازه گيري متغيرهاي داخل بدن دام

بلوس ابزار هوشمندی است که توسط دام بلعیده می شود. این ابزار تنها برای دامهای دارای شکمبه (گاو، گوسفند شتر، كل , قوچ و…) قابل استفاده است. بسته به نوع بلوس، سنسورهای تحرک سنجی، دما، GPS و PH روی آن نصب می شوند.هدف از اين پروژه نصب بلوس روی 10 عدد دام در پردیس ابوریحان دانشگاه تهران به منظور پایش شرايط دامها و توسعه سيستم AI  برای تشخيص خودکار مكان، بيماري، فحلی، بارداری، زمان زایمان و میزان مصرف آب و خوراک است.